event image event image

 

 

Dzień I – 9 grudnia 2020 r.

godz. 09:00

Powitanie uczestników / Otwarcie konferencji
Wojciech Tabiś (Dyrektor PTPiREE)
Marek Siergiej (Dyrektor PGE Dystrybucja)

godz. 09:15

Sesja I – Analiza strat energii w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych

  1. Analiza statystyczna strat energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym w XXI wieku
    Elżbieta Niewiedział, Ryszard Niewiedział (Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich w Koninie) - 20 minut
  2. Proponowane zmiany wyznaczania URBsd i ich wpływ na JG OSD
    Jakub Dąbrowski, Tomasz Waldon (ENEA Operator Sp. z o.o.) - 20 minut
  3. Analiza strat energii elektrycznej w sieci przesyłowej NN
    Alicja Karwańska, Bartosz Kałużny (PSE SA) - 20 minut
  4. Ocena zmienności  zapotrzebowania na moc wybranych odbiorców przemysłowych w dziedzinie czasu i częstotliwości
    Włodzimierz Bieliński (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy) - 20 minut

godz. 11:00

Przerwa

godz. 11:15

Sesja II – Techniczne aspekty strat w sieciach nn i czynniki wpływu

  1. Aspekt strat technicznych na obszarze występowania mikroźródeł
    Ryszard Stolarczyk, Wojciech Schab (Tauron Dystrybucja S.A.) - 20 minut
  2. Straty energii elektrycznej i moc strat w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych niskiego napięcia
    Sławomir Cieślik (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy) - 15 minut
  3. Ocena cykliczności procesów zapotrzebowania na moc czynną i bierną przez odbiorców zasilanych na nn
    Włodzimierz Bieliński (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy) - 15 minut

godz. 12:30

Przerwa

godz. 12:45

Sesja III – Optymalizacja pracy sieci dystrybucyjnej w zakresie mocy biernej i strat

  1. Moc bierna i jej optymalna kompensacja w sieci niskiego napięcia cz. I
    Józef Lorenc, Jerzy Andruszkiewicz, Agnieszka Weychan (Politechnika Poznańska) - 30 minut
  2. Moc bierna i jej optymalna kompensacja w sieci niskiego napięcia cz. II
    Józef Lorenc, Jerzy Andruszkiewicz, Agnieszka Weychan (Politechnika Poznańska) - 30 minut
  3. Nowe możliwości zmniejszania strat energii elektrycznej  w oparciu o sieci hybrydowe
    Jerzy Szkutnik (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu) - 20 minut

godz. 14:15

Zakończenie pierwszego dnia konferencji

 

 

Dzień II – 10 grudnia 2020 r.

godz. 09:00

Sesja IV – Doświadczenia Operatorów z wykorzystania danych pomiarowych

  1. Metody wyznaczania strat energii elektrycznej w liniach blokowych jednostek wytwórczych
    Krzysztof Wojtulewicz, Bartosz Kałużny (PSE SA) - 20 minut
  2. Analiza doboru mocy transformatora SN/nn do rzeczywistego obciążania mocą pozorną, ograniczanie strat technicznych poprzez zastosowania zaawansowanych algorytmów obliczeniowych dobierających optymalną moc transformatora wykorzystujących dane z liczników bilansujących zainstalowanych na stacjach SN/nn
    Bartosz Gryniewicz (ENEA Operator Sp. z o.o.) - 20 minut
  3. Doświadczenia w bilansowaniu sieci nn i SN w PGE Dystrybucja SA
    Wojciech Rutkowski (PGE Dystrybucja S.A.) - 20 minut

godz. 10:15

Przerwa

godz. 10:30

Sesja V – Zastosowanie nowoczesnych technologii w celu minimalizacji strat sieciowych lub ich optymalizacji

  1. Minimalizacja strat mocy czynnej i wskaźnika jakości napięcia w sieci SN zawierającej źródła OZE
    Piotr Kacejko, Paweł Pijarski (Politechnika Lubelska) - 15 minut
  2. Wykorzystanie Big Data dla monitorowania różnic bilansowych
    Barbara Kaszowska, Andrzej Włóczyk (Politechnika Opolska), Dariusz Jeziorny (Tauron Dystrybucja S.A.) - 20 minut
  3. Wpływ programu kablowania sieci SN na zarządzanie mocą bierną w systemie
    Andrzej Lamparski, Michał Gronowski (ENERGA-OPERATOR SA) - 20 minut

godz. 11:45

Dyskusja plenarna, podsumowanie konferencji i zebranie wniosków

godz. 12:00

Zakończenie konferencji